سفینة النجاة سفینة النجاة - از مجالس سوگواری بهتر بهره ببریم

 

سفینة النجاة


از مجالس سوگواری بهتر بهره ببریم   ( محرم ) ,

 

سخنی پیرامون مجالس سوگواری،

 

نوحه خوانی ها

 

و برخی خرافات و بدعتهای وارد شده

 

 

مجامعی که به نام سوگواری حسین بن علی (ع) برپا می گردد، در نشر معارف عالیه اسلام و آشنا ساختن مردم با اصول و مقررات و مسائل اسلامی و جلوگیری از فساد و گناه نقش مهمی را دارا است. در برابر هزاران عوامل فساد و تباهی که در اجتماع وجود دارد، برپایی اینگونه مجامع، یک عامل بازدارنده مؤثر و مهم است.

در بسیاری از اینگونه مجامع، به خاطر مباحثی که گاهی طرح می گردد و پند و اندرزهایی که داده می شود، نه تنها دهها گناهکار و افراد آلوده به گناه تحول اساسی در زندگیشان به وجود می آید و آنها را در شمار مردان شایسته و پاک قرار می دهد، بلکه در روحیه همگان کم و بیش اثرهای عمیق و قابل توجهی به جای می گذارد و حداقل آنها را از آلوده شدن به گناهان و انحرافات تازه و بیشتر باز می دارد.

 

اما متأسفانه به مقداری که در راه به وجود آمدن مجالس عزاداری، نیرو مصرف می شود، بهره برداری نمی گردد.

 

نام مقدس امام حسین (ع) وسیه ای مؤثر است که ما می توانیم در پرتو آن طبقات مختلف و گوناگون اجتماع را به ساده ترین وجه گرد یکدیگر جمع کنیم و از آنان در همه زمینه ها حداکثر بهره را ببریم.

اما متأسفانه از این امکان وسیع و حساس به طور ناچیز استفاده می کنیم. در مجالس ما گاهی دیده می شود که مجالس بزرگ و مهمی به وجود می آید، ولی در آنجا جز برنامه سوگواری و عزاداری، کار مثبت دیگری انجام نمی گردد.

البته هیچ کس منکر ارزش معنوی بکاء (گریه) و سوگواری بر فرزند شهید پیغمبر (ص) نیست.

ما معتقدیم که «نفس المهموم لظلمنا تسبیح وهمه لنا عبادة»

ولی باید دقت شود که نوحه ها و روضه ها، مطابق شأن اهل بیت (ع) باشد.

 

نوحه های بی محتوا و بی ادبانه

 

در برخی از مجالس، مداحان و روضه خوان ها کلماتی را بر لب جاری می کنند که موجب شرمساری است. مثلاً اینکه به بهانه زبان حال! از قول ساار شهیدان بخواند: «شدم راضی که زینب خوار گردد!»

و این در حالی است که امام حسین (ع) در روز عاشورا ضمن گفتارهای گرم و آتشین فریاد می زند:

«این نا پاک و فرزند نا پاک مرا بین دو کار مخیر ساخت، یا ذلت را بپذیرم و در برابر یزید تسلیم شوم و یا آنکه کشته گردم و به حکم شمشیر تن دهم! اما از ما خاندان پیغمبر (ص) ذلت و خواری به دور است. نه خدا برای ما ذلت و خواری می خواهد و نه پیامبر او و نه مردان پاک دل و مؤمن و نه آن دامن های منزهی که ما را در میان خود پرورانده است».

یا جملاتی بیان می شود که به هیچ وجه در سیره اخلاقی اهل بیت (ع) نیست و از ادب به دور است؛ مثلاً : «این سگو! گر ولش کنی، استخون از کی بگیره؟! استخونش ندی، دلش می میره و زود میمیره! یه تیکه استخون بده، تا صبح برات پارس می کنم!  آقا اگر سرم بره، بی سر برات پارس می کنم!»

تعجب نکنید! متأسفانه امروزه این جملات و جملاتی شبیه به آن، در برخی نوحه ها به وفور دیده می شود. چنین سخنانی جز توهین به اهل بیت (ع) و سوء استفاده دشمان مذهب تشیع، سودی ندارد.

و یا اینکه نوحه را آهنگین و همسو با موسیقی های روز می خوانند که این نیز گمراهی دیگری است.

بنابراین مداحان و روضه خوانها باید به اندازه ای مطالعه داشته باشند تا بتوانند نوحه و روضه ای بخوانند که مطابق با سیره عملی معصومین (ع) باشد، ادب گفتار رعایت گردد و به مقام والا و مقدس آن بزرگواران توهین نشود.  

اما تشکیل مجالس بزرگ و اجتماعات عظیم تنها به منظور سوگواری و عزاداری به منزله استفاده نکردن از یک فرصت بسیار حساس و مناسب است. چه بهتر که ما در اینگونه مجامع هم از نظر سوگواری و شئون معنوی استفاده کنیم و هم در راه نشر تعالیم عالیه اسلام و آشنا کردن مردم با احکام و اصول و مقررات اسلامی و مبارزه با فساد و آلودگیهایی که به صورت های گوناگون در اجتماع ما فراوان وجود دارد و خلاصه در راه زنده کردن هدفهای عالی و اسلامی امام حسین (ع) قدمهای برجسته و مؤثری برداریم. چه خوب است از خطبا و شخصیت های علمی و پر ارزش اسلامی، در پرتو سوگواری امام حسین (ع) و در راه اهداف مقدس آن حضرت، یعنی نجات مردم از جهالت و رهاییدن آنان از حیرت ضلالت بهره بریم. این یک وظیفه حتمی است که اگر ما از انجام آن غفلت ورزیم، قطعاً نهضت مقدس امام حسین (ع) و حادثه خونین عاشورا را درک نکرده ایم و هدف عالی آن حضرت را ندانسته و نشناخته ایم.

 

 

کارهایی که موجب شرمساری است

 

گاهی دیده شده که به نام عرض ارادت به پیشگاه مقدس امام حسین (ع) کارهایی انجام می شود که در برابر دنیای روز موجب شرمسای و سرافکندگی است. کارهایی که نه با احکام اسلام سازش دارد و نه از نظر منطق صحیح و قابل درک است.

برای نمونه باید موضوع «قمه زدن» را یاد کرد.

این عمل ناراحت کننده و چندش آور (که خوشبختانه چند سالی است که تقریباً متروک شده) نه تنها با هیچ اصلی قابل تفسیر نیست، بلکه مخالفین و دشمنان اسلام در داخل و خارج، از آن به صورت یک حربه مؤثر و قاطع علیه آیین مقدس ما استفاده می کنند.

نویسندگان دغل و قلمهای شومی که سالیانی دراز در این کشور مشغول سمپاشی و آلوده ساختن افکار بی خبران از اسلام و نظام عالی و جهانی آن بودند، اکثراً از این نمونه کارها که جمعی به نام دین اسلام انجام می دادند، سوء استفاده می کردند و در نوشته های خود (که سراپا تهمت و افتراء به اسلام و تشیع است) آنها را به نام یکی از دستورات مذهبی شیعه معرفی کرده و از مظاهر شیعه گری می شمرده اند. سپس (در پناه این حربه های مؤثر) توهین ها و ناسزاهای خود را نثار اسلام و مکتب آسمانی آن نموده و با این قبیل تهمتها (که این کارها جزء دستورات اسلامی است) این آیین مقدس را ناصحیح و غیر معقول جلوه می دادند.

ماهیت این تبلیغات سوء هر چند برای افراد آگاه و مطلع از اسلام روشن بود، اما برای بی خبرانی که از اسلام و مقررات آسمانی آن کمتر اطلاع دارند، قطعاً مؤثر و کوبنده است.

اگر در داخل یک کشور اسلامی، موضوع قمه زدن و مانند آن اینگونه مرد سوء استفاده دشمنان اسلام قرار گیرد، می توان به خوبی استنباط کرد که در خارج از کشور، قدرتهای بزرگ و مذاهبی که به نیروهای استعماری تکیه دارند، از یک طرف چگونه از این حربه های مؤثر بر علیه اسلام و از طرف دیگر تحقیر نمودن و کوچک شمردن مردم مشرق زمین استفاده می کنند.

سید عبدالکریم هاشمی نژاد، نویسنده کتاب «درسی که حسین علیه السلام به انسانها آموخت» می گوید: یک دانشجوی آلمانی به علت آنکه منظره قمه زدن را در یک فیلم تلویزیونی دیده بود و دشمنان اسلام، آن را به عنوان «یکی از دستورات اسلامی که باید یک مسلمان واقعی آن را اجرا کند» به او معرفی کرده بودند، تا مدتها حاضر نبود اسلام را بپذیرد و مسلمان شود. (با آنکه به این آیین و وسعت قوانین آن ایمان داشت) تا بالاخره برای او روشن شد که قمه زدن هیچ گونه ارتباطی با اسلام و دستورات رهبران و یشوایان بزرگ این دین ندارد.

البته قمه زدن و مانند آن را تنها به خاطر اینکه از دیده مردم غیر مسلمان سایر کشورها نفرت آور و غیر قابل هضم است، مورد انتفاد قرر نمی دهیم. بلکه آن را (علاوه بر آنکه غیر منطقی و ناصحیح است)، از آنجا طرد می کنیم که ارتباطی با اسلام ندارد. عملی است نادرست که نه با مقررات اسلام سازش دارد و نه خاندان پیغمبر (ص) مانند این اعمال را به نام سوگواری انجام می دادند و نه دیگران در عصر امامت آن پیشوایان بزرگ، اینگونه کارها را به نام عزاداری امام حسین (ع) انجام می دادند. در واقع این کار یک بدعت آشکار است.

 

 

طرحی خوب برای تظاهرات عزاداران

 

سید عبدالکریم هاشمی نژاد، نویسنده کتاب «درسی که حسین علیه السلام به انسانها آموخت» می گوید: درست به خاطر دارم که در ایام سوگواری امام حسین (ع) مرحوم آیت الله العظمی آقای بروجردی رضوان الله تعالی علیه یکی از رؤسای هیئتهای قم را که برای عرض تسلیت به منزل معظم له شرفیاب شده بودند به حضور طلبیدند و به ایشان فرمود که در آن اجتماع عظیم از جانب ایشان اعلام کنند که «من مأیل نیستم در شهری که هستم، هیئت های عزاداری با شبیه و کارهایی مانند آن بیرون آیند».

آری، امروزه دیده می شود که در تظاهرات و عزاداریهای محرم، کارهایی می شود که باعث تأسف است. آوردن علم و استفاده از طبل و آلات موسیقی و ... از این قبیل کارها است.

باید سعی کرد که یادبودهایی که به نام مقدس سالار شهیدان انجام می گیرد، مطابق با موازین اسلامی باشد.

ولی متأسفانه سالهاست اجتماعاتی که به نام حسین بن علی (ع) به تظاهراتی آرام در خیابانها دست می زنند، گاهی توأم با کارهایی است که از نظر معرفی هدف اصلی نهضت نه تنها مفید نیست، بلکه بسیار زننده و مخصوصاً در عصر حاضر هیچ گونه قابل هضم نمی باشد. اینگونه تظاهرات خیابانی که جنبه مذهبی و دینی دارد، چون در برابر دیدگان مسلمان و غیر مسلمان، دوست و دشمن قرار دارد، گاهی سخت بر علیه اسلام مورد استفاده قرار می گیرد و از این راه شیعه و مذهب تشیع مورد تمسخر و ریشخند واقع می شود. پس چه بهتر که ما این مراسم را به صورتی انجام دهیم که نه تنها دشمنان فرصت طلب ما نتوانند استفاده سوئی ببرند، بلکه برای همه کس و تمام طبقات قابل درک بوده و در راه شناساندن مقاصد عالیه امام حسین (ع) هم کاملاً مفید و مؤثر باشد.

 

طرحی که ما برای تظاهرات عزادارن به منظور عزاداری در خیابانها در ایام سوگواری امام حسین (ع) پیشنهاد می دهیم این است که:

 

بعد از اقامه نماز جماعت، جمعیت با لباسهای سیاه در صفوفی منظم به حرکت درآیند، بدون آنکه هیچ گونه پیرایه و علم و کتل و طبل و ... با خود حمل کند. تنها چیزی که با این جمعیت حمل شود، پرده ها و پرچمهایی که بر آن احادیثی از امام حسین (ع) و سخنانی که درباره هدفهای بزرگ خود بیان فرموده اند، نوشته شده باشد و در طول راه، آیاتی متناسب از کلام الله مجید به وسیله بلندگوهای سیار تلاوت گردد و ترجمه آن بیان شود و مداحان نوحه بخوانند. آنگاه جمعیت در مکانهای مناسب و حساسی که در مسیر آنها است، توقف کند و خطیبی توانا تاریخی کوتاه درباره حادثه کربلا و پیرامون همان کلمات و شعارهایی که از خطبه های امام حسین (ع) اقتباس گردیده و بر پرده ها و پرچم ها نوشته شده، سخن بگوید. و همچنین سخنان امام حسین (ع) را که درباره مقاصد بزرگ قیام خود فرموده اند، شرح دهد و شنوندگان خویش را برای دست یافتن به آن مقاصد انسانی دعوت کند. دوستداران آن حضرت را متذکر کند که ایشان برای احیای دین جدشان و امر به معروف و نهی از منکر و نماز و ... قیام کرده اند تا بدانند پیروان واقعی آن حضرت، باید در قدم اول، عامل به دستورات دین مبین اسلام باشند.

 

این طرح که به ظاهر بسیار عادی و ساده است، اگر به طرزی صحیح اجرا گشته و به خوبی پیاده شود، می تواند در راه شناساندن امام حسین (ع) و اهداف یزرگ نهضت عاشورا نقش بزرگی را ایفا کند.

با اجرای این طرح ما می توانیم به مردم غیر مسلمان هم به خوبی تفهیم کنیم که امام حسین (ع) کیست و چرا قیام کرد و وظیفه ما چییست؟

 

انتظار می رود این طرح با حسن نیت مورد توجه کارگردانان و سردمداران اینگونه اجتماعات قرار گیرد و با دست آنها عملاً به کار بسته شود. و بیندیشند که چگونه کوچکترین عملی که ما امروز به نام مذهب و دین انجام می دهیم، از نظر دشمنان اسلام مخفی نیست. و کارهایی انجام نشود به جای خدمت به دین و معرفی عظمت امام حسین (ع) ضربه های کوبنده ای بر پیکر اسلام و نهضت مقدس کربلا وارد شود. 

 

از کتاب «درسی که حسین علیه السلام به انسانها آموخت» با برخی اضافات. لینک مطلب | نظرات : ()

 مطالب پیشین

آیین خرافی شب اول ماه ربیع الاول
شهادت حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) تسلیت باد
شهادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام حسن (ع) تسلیت باد
اربعین حسینی تسلیت باد
شهادت زین العابدین حضرت امام سجاد (ع) تسلیت باد
پاسخ به شبهات ماه محرم
لینکهای عاشورایی
عید سعید غدیر خم ، روز اکمال دین و اتمام نعمت مبارک باد
ولادت با سعادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام مبارک باد
عید سعید «قربان»، عید اطاعت و تسلیم مبارک باد
روز عرفه، روز نیایش
صلوات روز عرفه
تسبیحات پیامبر اکرم (ص) در روز عرفه
شهادت امام محمد باقر (ع) تسلیت باد
دانلود مجموعه کتب اصول عقائد
شهادت جواد الائمه حضرت امام محمد تقی علیه السلام تسلیت باد
25 ماه ذی القعده، روز دحوالارض
از تو می پرسند...
سالروز ولادت با سعادت حضرت امام رضا (ع) مبارک باد
پرسش و پاسخ در محضر امام رضا علیه السلام 2

 

لینکدونی

 چرا با وجود حضرت علی(ع)، فاطمه زهرا (س) پشت در رفت؟ (-)
 چرا حضرت زهرا (س) شبانه دفن شد؟ (-)
 چرا با وجود حضرت علی(ع)، فاطمه زهرا (س) پشت در رفت؟ (-)
 چرا امیرمؤمنان (علیه السلام) از همسرش دفاع نكرد؟ (-)
 چرا، بنی هاشم و انصار، از حضرت زهرا (س) دفاع نكردند؟ (-)
 آیا فاطمه (سلام الله علیها) از شیخین راضى شد؟ (-)
 آیا تا قبل از سال 71 ، تقویم‌ها در باره حضرت زهرا (س) از كلمه «وفات» استفاده می‌كرده‌اند؟ (-)
 مراد از «ام المؤمنین» در آیه « وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ» چیست؟ (-)
 آیا آیه‌اى در شأن عائشه و حفصه نازل شده است؟ (-)
 چرا پیامبر اسلام (ص) با عایشه و حفصه ازدواج كردند ؟ (-)
 آیا عزاداری برای امام حسین (ع) بدعت است؟! (-)
 آیا جریان پایین كشیدن ابوبكر و عمر از منبر ، توسط امام حسن و امام حسین (ع) صحت دارد؟ (-)
 چرا امام حسین (علیه السلام) با این كه می دانست شهید می شود ، اقدام به قیام كرد ؟ (-)
 فلسفه عزاداری برای امام حسین علیه السلام چیست ؟ (-)
 چرا امام حسین علیه السلام در روز عاشورا دعا نفرمودند تا باران ببارد ؟ (-)
 آرشیو لینكدونی

 

صفحات وبلاگ

 منوی اصلی

صفحه اصلی
پست الكترونیك
تماس با من

 
 

زبانهای دیگر

 

Translate to English ترجمة للغة العربیة P벫thimi n렧juh뮠shqipe Превод на български език Andorra la traducció de la llengua 翻译汉语 Český jazyk překladu Oversæt til dansk Vertaal naar Nederlands Tõlge eesti keeles Filipino na wika upang isalin Suomen kielen käännös Deutsch Übersetzung Μεταφράστε στην Ελληνική Γλώσσα अनुवाद करने के लिए: हिन्दी भाषा Translate a magyar nyelv Translate ke Bahasa Indonesia Traduci in lingua italiana 翻訳する日本語 번역기로 한국어 교재 	Latviešu valodas tulkojumi Lietuvių kalbos vertimo Lingwa Maltija traduzzjoni Języka polskiego tłumaczenia Traduzir para o Portugu고Língua Traducere limba rom⮦#259; Русский перевод Транслате то Сербиан Preklad do slovensk騯 jazyka Prevedi jezik v Sloveniji Traducir al idioma español Översätt till svenska språket แปลภาษาโรมาเนีย Самоанскій мову перекладу Dịch sang ng?gữ Tiếng Việt

 

 

دسته بندی موضوعات

نماز (17)
قرآن (39)
روزه (12)
حدیث (57)
حجاب (2)
محرم (33)
مناظره (39)
مهدویت (17)
پند و اندرز (10)
حکایات پند آموز (25)
پرسش و پاسخ (31)
مناسبتها / عکس (76)
رمضان و شب قدر (17)
علمای بزرگ اسلام (5)
غدیر و مسأله امامت (31)
آداب زندگی اسلامی (16)
پاسخ به برخی شبهات (34)
اخلاق اسلامی (رذایل) (7)
ادعیه / اعمال ویژه مناسبتها (17)
دانلود کتاب و نرم افزار اسلامی (6)
اسلام، علم روز، سخنان دانشمندان (9)
عصمت1 "درباره چهارده معصوم (ع) " (35)
عصمت2 " احادیث چهاده معصوم (ع) " (26)

 
 

سخن منتخب

 

چارلز دیکنز :

 

اگر منظور امام حسین (ع) جنگ در راه خواسته های دنیایی خود بود، من نفهمیدم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟! پس عقل چنین حکم می کند که او فقط به خاطر اسلام فداکاری خویش را انجام داد.

 

 

 

جستجو گر


 


جستجو در Google

 
 

نظرسنجی

شما بیشتر به دنبال چه مباحثی هستید؟


 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 

لینک دوستان


مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر عج
پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت
وهابیت و اسلام
سایت خبری تحلیلی شیعه نیوز
سایت تخصصی نهج البلاغه
سایت مؤسسه بحار
پایگاه اینترنتی احادیث
ساقی
پایگاه تخصصی شیعه شناسی فائزون
مؤسسه قرآن و عترت منهاج
قرآن و عترت
سرزمین عاشقان
شب شکن
دعوت مدارس اهل سنت به مناظره
کلید بهشت
گوهر
ارتباط معنوی با امام زمان (عج)
پاسخگویی به شبهات دینی روز
دفاع از حریم تشیع
اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام
شیعه اثنی عشر حق روشن است
الفبای شیعه
ساقی کوثر
امام رئوف
ستاد احیای امر به معروف و نهی از منكر شهرستان میبد
او خواهد آمد
آخرین پناه
حدیث 110
دو تایی

 

 

تبلیغات

 

 

 

تبلیغات

 

بانک سخنرانی

شهید

شیخ احمد کافی (ره)

www.bskafi.com

 
 

آمار وبلاگ


بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
ایجاد صفحه :
-


 
  

لینک باکس مذهبی

 

 

خبرنامه

برای اطلاع از بروز شدن این وبلاگ ایمیل خود را در خبرنامه  ثبت كنید :

 

 

کپی برداری بلامانع است

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic