تبلیغات
سفینة النجاة - سلام سفینة النجاة سفینة النجاة - سلام

 

سفینة النجاة


سلام   ( آداب زندگی اسلامی ) ,

کیفیت سلام گفتن در اقوام مختلف

از جمله آداب اجتماعی در دین مقدس اسلام ، موضوع «سلام» است ؛ یعنی وقتی دو نفر مسلمان با هم ملاقات می کنند ، پیش از هر رفتار و گفتاری به یکدیگر سلام می کنند. یکی سلام می کند و دیگری جواب سلام می دهد. البته، هر قومی آداب خاصی به هنگام ملاقات با یکدیگر دارند. بعضی به عنوان تعظیم خم می شوند، بعضی کلاه از سر خود برمی دارند، بعضی دست بلند می کنند و بعضی دستِ یکدیگر را می فشارند. تحیت {درود گفتن ، سلام گفتن} قوم عرب پیش از ظهور اسلام، گفتن «حیاک الله» بوده است؛ یعنی: «خدا زنده ات بدارد».

 

تاکید دین اسلام بر سلام گفتن

 

دین مقدس اسلام در این خصوص دستور سلام داده و هیچ گفته و کاری را جایگزین آن نداسته و فرموده است:

هرکه پیش از سلام، شروع به سخن کند، جوابش را ندهید.  اصول کافی جلد 2 صفحه 644

 

معنا و مفهوم سلام 

سلام در لغت عرب، معانی متعدد دارد كه اصل در آنها معنای سلامتی است؛ یعنی، سالم بودن آن هم به طور مطلق و از تمام جهات و جوانب. سلامت جسمانی و مصونیت از بیماریها، سلامت معنوی و محفوظ بودن از گمراهی و ضلالت در دین و امور دینی، سالم ماندن از گزند حوادث و پیش آمدهای ناگوار، سالم ماندن از شر وسوسه های شیطانی و رذایل اخلاقی،مصونیت از ناامنی های اجتماعی و ... كه تمام اینها در یك جمله كوتاه «سلامٌ علیكم» جمع است.

 

ویژگیهای سلامِ اسلامی

 

سلام اسلامی، در عین اینكه رسم درود و تحیت و اظهار ادب به هنگام ملاقات است، مشتمل بر دعا و نُصح  {نیک خواستن، محبت خالص} و خیرخواهی برای طرف مقابل نیز هست، چنانكه گفتیم: طلبِ سلامت مطلقه است و همچنین اعلام صلح و سازش است. هر مسلمان كه در اوّلین لحظه ی ملاقات با مسلمان دیگر می گوید: «سلامٌ علیكم» یعنی برادرم، از طرف من مطمئن باش، من، خیرخواه و سلامت خواه تو هستم؛ من با تو در حال صُلح و صفایم؛ هیچ گزند و آسیبی از من به تو نخواهد رسید؛ كلاه سرت نخواهم گذاشت؛ خیانت به تو نخواهم كرد؛ جنس مغشوش {ناخالص، آمیخته شده}  به تو نخواهم داد؛ دروغ به تو نخواهم گفت؛ مال و جان و ناموس و آبروی تو از قِبَل من در امان است و هرگز بر خلاف سلامت و مصلحت تو اقدامی نخواهم كرد. این، معنای سلام و سلامٌ علیكم است؛ كه مسلمانها موظّفند در اوّلین لحظه ملاقات، این جمله را به هم بگویند و به یكدیگر امنیت همه جانبه بدهند و با همین جمله كوتاه كه ردّ و بدل می كنند، با هم پیمان صلح و صفا ببندند و در حفظ سلامت و مصلحت یكدیگر بكوشند.

 

آیا این سلام ما، سلام اسلامی است؟!

 

سلام را مستحب قرار داده اند و جوابش را واجب! آیا اكنون، واقعاً مسلمانها با یكدیگر چنینند؟! سلامشان، سلام واقعی و صمیمی است؟! همه خیرخواه و سلامت خواه یكدیگرند؟ همه در حال صلح و صفا و سازش با همدیگرند؟ یا مثل گرگ و پلنگ به هم می غرند و مانند دو شعله آتش به هم می پرند؟

در زبان، سلامٌ علیكم می گویند و در دل نقشه ی نیرنگ و خیانت درباره هم می كشند!! اگر این بازار، بازار سلام بود، این همه رباخواری ها و كلاهبرداری ها و ورشكستگی ها و خون یكدیگر مكیدن ها كجا بود؟! اگر این ملّت، ملّت سلام بود، این همه درد و مرضها و ناسلامتی ها در بین ما چه می كرد؟ این همه ناله و افغان از دست همدیگر، این همه پرونده های جنایی و غوغای دادگستری و شهربانی در بین ملّت سلام كه به قول خود سلامت خواه و خیرخواه یكدیگرند، چه می كند؟

 

اگر به این دستور ساده اسلام عمل می شد...!

 

اگر دنیای بشر به همین یك دستور ساده اسلام عمل می كرد؛ یعنی، تمام دولت های روی زمین به هم سلام می كردند، تمام ملّتها به هم سلام می كردند، اعلام سلامت خواهی و امنیت خواهی به هم می دادند، پیمان صلح و صفا و سازش با هم می بستند، كی این همه درّنده خویی ها و برادر كُشی ها به میان می آمد و آسایش جسم و جان بشر را به خطر می انداخت؟! دنیا اگر دنیای سلام بود، این همه كارخانه های اسلحه سازی در آن چه می كرد؟ این همه توپ و تانك و تفنگ و بمب های آتشزا و اتمی در آن چه جایی داشت؟

 

فلسفه وجوب جواب سلام

 

ای مسلمان! دین و پیغمبرت فرموده اند: بر تو واجب است جواب سلام بدهی؛ یعنی، بر تو همچون نماز واجب است به برادر مسلمانت اطمینان قلبی و آرامش فكری بدهی، نه اینكه یك سلام گرم و نَرم به او بدهی و چند جمله ی فریبنده به عنوان تعارف به رُخش بكشی و آنگاه از طریق ربا آن بینوا را تا گلو در لجنزار بدبختی فرو ببری و دار و ندارش را از دستش بگیری. آن وقت توقّع آن داری كه خدا هم هشت درِ بهشت را به رویت بگشاید و در غرفه های اعلایت بنشاند!! زهی تصور باطل، زهی خیال محال. 

راستی چرا دعاهای ما مستجاب نمی شود؟

 

ما در شبانه روز، چندین بار به هم سلام می كنیم و سلامت یكدیگر را از خدا می خواهیم و در نماز های پنجگانه خود «اَلسَلامُ عَلََینا وَ عَلََی عِبادِ اللهِ الصالِحینَ» می گوییم؛ یعنی، سلامتی خود و بندگان صالح را از خدا می خواهیم و هرگز این دعاهای خود را در حق یكدیگر مستجاب نمی بینیم!! بلكه همیشه خود را غرق در ناسلامتی، گرفتاری و بی سر و سامانی می یابیم.

با اینكه دستگاه خلقت، دستگاه مجیب الدعوات است و خداوند متعال، وعده اجابت دعا را داده است، پس چرا دعاها و سلام های ما در این دستگاه به اجابت نمی رسد؟! معلوم می شود دروغ می گوییم و خیر و سلامت یكدیگر را از خدا نمی خواهیم! هم سلام های روزانه ما دروغ است و هم سلام های نماز ما در شبانه روز صرف نظر از سلام های خودمان، امام زمان (عج) در شبانه روز گذشته از نوافل، پنج مرتبه نماز واجب می خواند و در هر نماز «اَلسَلامُ عَلََینا وَ عَلََی عِبادِ اللهِ الصالِحین»؛ می گوید و از خدا خیر و سلامت برای بندگان صالح می خواهد و دعایی كه از درِ خانه ی خدا هرگز رد نمی شود، دعای امام زمان (عج) است، پس چرا دعای آن حضرت درباره ما اجابت نمی شود و زندگی ما را غرق در خیر و صلاح و سلامت نمی كند؟ معلوم می شود ما نتوانسته ایم خود را در زمره «عِبادِِالله ِالصاِلحینَ» در آوریم تا دعای سلامت خواهی امام، شامل حال ما گردد!!

 

سلام، از اسماء حسنای الهی

بد نیست این نكته را هم بدانیم، از جمله ی «اَسماء حُسنی»؛ و نام های نیكوی خداوند، اسم «سلام » است كه در سوره ی حشر آیه 23 آمده، است :

«هُوَ اللَّهُ الَّذِى لَا إِلَاهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ الْعَزِیزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبرُِّ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا یُشْرِكُون‏»

«اوست خدایی كه جز او معبودی نیست؛ همان فرمانروای پاك سلامت (بخش، و) مؤمن (به حقیقت حقّه خود كه) نگهبان، عزیز، جبار (و) متكبر (است) پاك است خدا از آنچه (با او) شریك می گردانند»

در حدیث نیز آمده است:

«فَهُوَ السَلامُ وَ ِمنهُ السَلامُ وَ ِالَیهِ السَلام» (شفاء الصدور صفحه 56)

او سلام است؛ یعنی سالم مطلق و منزّه و مبری از هر عیب و نقصان. از او سلام است؛ احتمالاً، یعنی تأمین كننده سلامت هر موجودی، ذات اقدس اوست. و به سوی او سلام است؛ این نیز احتمالاً، یعنی هر موجودی كه از تقیدات مادّی رهایی یافت، سالم گشته و به ساحت قرب حضرت او می پیوندد.

 

سلام به اهلبیت (ع) با چه نیت و معرفتی !  

 

نكته دیگری كه در خصوص سلام به اهل بیت باید به آن توجه داشت، این است كه چون دانستیم معنای سلام، اعلام تأمین سلامت همه جانبه برای طرف مقابل است و این كه هیچ گونه ضرر و زیانی از جانب من به تو نخواهد رسید و تو از ناحیه من در كمال امن و امان خواهی بود، بنابراین وقتی شخص زائر در حضور امام ایستاده و یا از دور آن حضرت را در خاطر خود تمثّل (به صورت شخصی درآمدن) داده و او را مخاطب به سلام كرده است، باید در حالی باشد كه هیچ صدمه و اذیت و آزاری از جانب او به آن حضرت، نه در آن لحظه و نه بعد از آن نرسد و از طرفی هم می دانیم تنها چیزی كه موجب خشنودی و رضایت خاطر اهل بیت رسالت (ع) می شود، دینداری مردم و اطاعت آنان از اوامر و ترك نواهی خداوند است و تنها چیزی هم كه موجب تنفّر و انزجار آن انوار الهی می گردد و از آن آزرده خاطر می شوند، تخلّف مردم از اوامر و ارتكاب نواهی (آنچه شرع ممنوع کرده) خدا و آلوده گشتنشان به رذایل اخلاقی از حرص و بخل و كبر و ریا و حسد و حب مال و جاه و نظایر این هاست.

چنانكه همگی خوب می دانیم آن احباء (دوستان، حبیبان)  و اصفیاء (پاکان، گزیدگان، ویژگان) خدا در راه حفظ احكام خدا و جلوگیری از ارتكاب محرمات، تن به هر گونه مصیبت دادند و راضی شدند كه عزیزانشان قطعه قطعه شوند و پردگیان (هرچیزه پوشیده، مستور) حرمشان به اسارت بیفتند و سرهای خودشان بالای نیزه ها رفته و استخوانهای سینه شان زیر سم اسبها لگدكوب گردد، ولی به حلال و حرام خدا لطمه ای نرسد و دین خدا سبك نگردد و پرده حرمت قرآن هتك نشود، بنابراین انسان زائر، باید در حین گفتن «السلام علیك»  از حیث فكر و اخلاق و عمل طوری باشد كه مایه اذیت و آزار امام نباشد. دل را با آب توبه شست و شو داده و اشك ندامت از دیده فرو ریزد تا در سلامش راستگو باشد و به زبان حالش بگوید :

غوطه در اشك زدم كاهل (که اهل) طریقت گویند

پاك شو اوّل و پس دیده بر آن پاك انداز

وگرنه در همان ابتدای سخن، با امام خود دروغ گفته و العیاذبالله او را به بازی گرفته است و روشن است كه به دست آوردن این حال صدق و صفا، جز به توفیق خدا و خلوص درنیت، تحقق نخواهد یافت.

 

{حبل متین ( شرح زیارت جامعه کبیره ) جلد 1 صفحه 1 الی 7 از تالیفات حضرت آیت الله سید محمد ضیاء آبادی}

منبع: وبلاگ hadith110لینک مطلب | نظرات : ()

 مطالب پیشین

آیین خرافی شب اول ماه ربیع الاول
شهادت حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) تسلیت باد
شهادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام حسن (ع) تسلیت باد
اربعین حسینی تسلیت باد
شهادت زین العابدین حضرت امام سجاد (ع) تسلیت باد
پاسخ به شبهات ماه محرم
لینکهای عاشورایی
عید سعید غدیر خم ، روز اکمال دین و اتمام نعمت مبارک باد
ولادت با سعادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام مبارک باد
عید سعید «قربان»، عید اطاعت و تسلیم مبارک باد
روز عرفه، روز نیایش
صلوات روز عرفه
تسبیحات پیامبر اکرم (ص) در روز عرفه
شهادت امام محمد باقر (ع) تسلیت باد
دانلود مجموعه کتب اصول عقائد
شهادت جواد الائمه حضرت امام محمد تقی علیه السلام تسلیت باد
25 ماه ذی القعده، روز دحوالارض
از تو می پرسند...
سالروز ولادت با سعادت حضرت امام رضا (ع) مبارک باد
پرسش و پاسخ در محضر امام رضا علیه السلام 2

 

لینکدونی

 چرا با وجود حضرت علی(ع)، فاطمه زهرا (س) پشت در رفت؟ (-)
 چرا حضرت زهرا (س) شبانه دفن شد؟ (-)
 چرا با وجود حضرت علی(ع)، فاطمه زهرا (س) پشت در رفت؟ (-)
 چرا امیرمؤمنان (علیه السلام) از همسرش دفاع نكرد؟ (-)
 چرا، بنی هاشم و انصار، از حضرت زهرا (س) دفاع نكردند؟ (-)
 آیا فاطمه (سلام الله علیها) از شیخین راضى شد؟ (-)
 آیا تا قبل از سال 71 ، تقویم‌ها در باره حضرت زهرا (س) از كلمه «وفات» استفاده می‌كرده‌اند؟ (-)
 مراد از «ام المؤمنین» در آیه « وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ» چیست؟ (-)
 آیا آیه‌اى در شأن عائشه و حفصه نازل شده است؟ (-)
 چرا پیامبر اسلام (ص) با عایشه و حفصه ازدواج كردند ؟ (-)
 آیا عزاداری برای امام حسین (ع) بدعت است؟! (-)
 آیا جریان پایین كشیدن ابوبكر و عمر از منبر ، توسط امام حسن و امام حسین (ع) صحت دارد؟ (-)
 چرا امام حسین (علیه السلام) با این كه می دانست شهید می شود ، اقدام به قیام كرد ؟ (-)
 فلسفه عزاداری برای امام حسین علیه السلام چیست ؟ (-)
 چرا امام حسین علیه السلام در روز عاشورا دعا نفرمودند تا باران ببارد ؟ (-)
 آرشیو لینكدونی

 

صفحات وبلاگ

 منوی اصلی

صفحه اصلی
پست الكترونیك
تماس با من

 
 

زبانهای دیگر

 

Translate to English ترجمة للغة العربیة P벫thimi n렧juh뮠shqipe Превод на български език Andorra la traducció de la llengua 翻译汉语 Český jazyk překladu Oversæt til dansk Vertaal naar Nederlands Tõlge eesti keeles Filipino na wika upang isalin Suomen kielen käännös Deutsch Übersetzung Μεταφράστε στην Ελληνική Γλώσσα अनुवाद करने के लिए: हिन्दी भाषा Translate a magyar nyelv Translate ke Bahasa Indonesia Traduci in lingua italiana 翻訳する日本語 번역기로 한국어 교재 	Latviešu valodas tulkojumi Lietuvių kalbos vertimo Lingwa Maltija traduzzjoni Języka polskiego tłumaczenia Traduzir para o Portugu고Língua Traducere limba rom⮦#259; Русский перевод Транслате то Сербиан Preklad do slovensk騯 jazyka Prevedi jezik v Sloveniji Traducir al idioma español Översätt till svenska språket แปลภาษาโรมาเนีย Самоанскій мову перекладу Dịch sang ng?gữ Tiếng Việt

 

 

دسته بندی موضوعات

نماز (17)
قرآن (39)
روزه (12)
حدیث (57)
حجاب (2)
محرم (33)
مناظره (39)
مهدویت (17)
پند و اندرز (10)
حکایات پند آموز (25)
پرسش و پاسخ (31)
مناسبتها / عکس (76)
رمضان و شب قدر (17)
علمای بزرگ اسلام (5)
غدیر و مسأله امامت (31)
آداب زندگی اسلامی (16)
پاسخ به برخی شبهات (34)
اخلاق اسلامی (رذایل) (7)
ادعیه / اعمال ویژه مناسبتها (17)
دانلود کتاب و نرم افزار اسلامی (6)
اسلام، علم روز، سخنان دانشمندان (9)
عصمت1 "درباره چهارده معصوم (ع) " (35)
عصمت2 " احادیث چهاده معصوم (ع) " (26)

 
 

سخن منتخب

 

چارلز دیکنز :

 

اگر منظور امام حسین (ع) جنگ در راه خواسته های دنیایی خود بود، من نفهمیدم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟! پس عقل چنین حکم می کند که او فقط به خاطر اسلام فداکاری خویش را انجام داد.

 

 

 

جستجو گر


 


جستجو در Google

 
 

نظرسنجی

شما بیشتر به دنبال چه مباحثی هستید؟


 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 

لینک دوستان


مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر عج
پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت
وهابیت و اسلام
سایت خبری تحلیلی شیعه نیوز
سایت تخصصی نهج البلاغه
سایت مؤسسه بحار
پایگاه اینترنتی احادیث
ساقی
پایگاه تخصصی شیعه شناسی فائزون
مؤسسه قرآن و عترت منهاج
قرآن و عترت
سرزمین عاشقان
شب شکن
دعوت مدارس اهل سنت به مناظره
کلید بهشت
گوهر
ارتباط معنوی با امام زمان (عج)
پاسخگویی به شبهات دینی روز
دفاع از حریم تشیع
اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام
شیعه اثنی عشر حق روشن است
الفبای شیعه
ساقی کوثر
امام رئوف
ستاد احیای امر به معروف و نهی از منكر شهرستان میبد
او خواهد آمد
آخرین پناه
حدیث 110
دو تایی

 

 

تبلیغات

 

 

 

تبلیغات

 

بانک سخنرانی

شهید

شیخ احمد کافی (ره)

www.bskafi.com

 
 

آمار وبلاگ


بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
ایجاد صفحه :
-


 
  

لینک باکس مذهبی

 

 

خبرنامه

برای اطلاع از بروز شدن این وبلاگ ایمیل خود را در خبرنامه  ثبت كنید :

 

 

کپی برداری بلامانع است