تبلیغات
سفینة النجاة - پاسخ به شبهه ای درباره حضرت فاطمه (س) سفینة النجاة سفینة النجاة - پاسخ به شبهه ای درباره حضرت فاطمه (س)

 

سفینة النجاة


پاسخ به شبهه ای درباره حضرت فاطمه (س)   ( پاسخ به برخی شبهات ) ,

شبهه

فاطمه زهرا (س) در زمان خودش اسوه بوده و نمی تواند برای زن امروزی الگو و سرمشق باشد!

پاسخ

با ذکر مثال، تو ضیحی در باب الگو می دهیم.

تا به حال به این نکته فکر کرده اید که معلم برای اینکه زبان فارسی را به شما آموزش دهد، چه می کند؟ آیا به شما سرمشق نمی دهد تا از روی آن نگاه کنید و تمرین کنید که مثل آن بنویسید؟ اگر برای آموزش کلمه «آب» به شما، سرمشق داد، تا مثل آن بنویسید، به دیگران سرمشق دیگری می دهد؟ سرمشق و الگو، «آب» است و به افراد دیگر نیز «آب» را به عنوان سرمشق و الگو می دهد.

نتیجه 1: سرمشق و الگو برای همه، یکی است و مخصوص شخص خاصی نیست.

حال اگر سالیان سال بگذرد، سرمشق «آب» تغییر می کند؟ مثلاً برای نوشتن کلمه «آب» کلمه ای غیر از این (آب) می نویسند؟ واضح است که در تغییری نمی کند.

نتیجه 2: سرمشق و الگو، در گذر زمان، ثابت است و تغییر نمی کند.

ما می گوییم، حضرت فاطمه زهرا (س) یک اسوه و الگو هستند، و باید به اعمال ایشان نگاه کنیم و از ایشان سرمشق بگیریم و تمرین کنیم تا در زندگی مثل ایشان باشیم. در ادامه برخی از ویژگی های این بانو بزرگوار را بیان می کنیم تا مشخص شود که ایشان، برای همه مردم (زن و مرد) و برای تمام زمانها اسوه و الگو هستند.

ایثار و از خود گذشتگی

سوره انسان آیه 8 : «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْكِیناً وَ یَتِیماً وَ أَسِیراً»  « و می خورانند طعام را به دوستى خدا بر بینوا و یتیم و اسیر » خداى سبحان ستایش كرده مردمانى را كه از خودگذشتگى در انفاق می كنند با اینكه خودشان احتیاج بیشترى دارند. این آیه در باره‏ى على (ع) و فاطمه (س) و حسن (ع) و حسین (ع) بدون هیچ اختلافى نازل شده است.  

ماجرا از این قرار است که ایشان همگی روزه بودند. در هنگام افطار مقداری نان داشتند. همین که می خواستند افطار کنند، سائلى به در خانه آمد و گفت: من مسكینى هستم از مسلمانان مرا طعام دهید. آنها غذای خود را به مسکین دادند و با آب افطار کردند. فردای آن روز، چون خواستند افطار كنند، یتیمى در خانه آمد و گفت:‏ یتیمى از فرزندان مهاجر هستم. پدرم در ركاب رسول خدا (ص) شهید شده است. مرا عطایى بدهید. ایشان غذای خود را به یتیم دادند و با آب افطار کردند. شب سوم هنگام افطار سائلى به در خانه آمد و گفت: من اسیرى هستم مرا طعامى بدهید. ایشان غذای خود را به اسیر دادند و باز هم با آب افطار کردند. این امتحان الهی بود و این آیه در وصف ایثار و از خودگذشتگی ایشان نازل شد، تا برای همگان الگو باشد.

آیا در جهانی که مردم آن به یکدیگر رحم نمی کنند و هر کس به دنبال سیر کردن شکم خود و خانواده اش است، این رفتار نمی تواند یک اسوه و الگو باشد؟

 نمونه ای دیگر از نوع دوستی

امام حسن علیه السلام مى فرماید:
مادرم زهرا علیهاالسلام را در شب جمعه دیدم تا سپیده صبح مشغول عبادت و ركوع و سجود بود و مؤمنین را یك یك نام مى برد و دعا مى كرد، اما براى خودش دعا نكرد. عرض كردم :
مادر جان چرا براى خودتان دعا نمى كنید؟
فرمودند: «الجار ثم الدار!» « اول همسایه ، بعد خویشتن!» (داستانهاى بحارالانوار جلد 1)

این یکی از بالاترین ارزشهای انسانی است که اول به فکر هم نوعان و بعد به فکر خود بود. در جهانی که از ظلم جور پر شده است و کسی به فکر کسی نیست، آیا این تفکر (اول همسایه، بعد خویشتن) نمی تواند الگوی خوبی برای رهایی از این مشکلات و ظلمها باشد؟

همسرداری ازدواج و

بی شک یکی از دغدغه های امروز جامعه مسئله ازدواج است. با نگاهی اجمالی به ازدواج ساده و به دور از تجمل گرایی و با عشق و محبت حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)، در می یابیم که کلید حل مشکلات امروز، تمسک به سیره آن بزرگوار است. ایشان در همسرداری الگوی زنان مسلمان است.

آن حضرت خطاب به همسرش امیرالمؤمنین علىّ علیه السلام فرمود: من از خداى خود شرم دارم كه از تو چیزى را در خواست نمایم در حالی که تو توان تهیه آنرا نداشته باشى. (امالى شیخ طوسى، ج 2، ص 228)  و در مقابل حضرت علی (ع) نیز از هیچ تلاشی دریغ نمی کرد. زندگی سراسر عشق و محبت و فداکاری داشتند.

براستی اگر زنان در خانواده خود، به این یک جمله عمل کنند، بخش زیادی از مشکلات خانواده ها بر طرف نخواهد شد؟ زنان دنیای معاصر باید از اینگونه جلوه های ایثار درس زندگی بگیرند و با دوری از آرزوی های زودگذر زندگی زناشویی را رنگی جاودانه زنند. 

تربیت فرزندان

همچنین ایشان در تربیت فرزندان الگوی مادران مهربان است؛ یکی از راههای تربیت فرزندان که می توان گفت بهترین روش نیز هست، عمل خود مربی یعنی مادر است. حضرت فاطمه سلام الله علیها با عبادت خالصانه اش در درگاه الهی روح بندگی را به فرزندانش آموخت. با حضور به موقع و به جا در صحنه جامعه روح مسئولیت پذیری را در کودکانش پرورش داد. فرزندش امام حسن مجتبی (ع) نقل می کند که: مادرم فاطمه را در شب جمعه در محراب عبادت دیدم که به عبادت و نماز مشغول است او پیوسته به رکوع و سجود مشغول بود که شب به پایان رسید. (تحلیل سیره فاطمه زهرا، علی اکبر بابازاده، ص 98)  از دامن چنین مادری است که فرزندان ایشان عابدترین افراد در زمان خود می شوند تا جایی که  امام حسین (ع) برای راز و نیاز با محبوب هستی از دشمن یک شب مهلت می گیرد و نماز شب حضرت زینب (س) حتی بعد از واقعه کربلا با تحمل آن همه رنج و مشقت ترک نمی شود.

در محبت و احترام به والدین به ویژه پدر، الگوی دختران عفیف است. محبت ایشان به پدر بزرگوارش مثال زدنی است. حضرت زهرا تحمل دوری پدر را نداشت به خاطر همین رسول خدا (ص) هنگام مسافرت با آخرین كسى كه وداع مى‏گفت حضرت فاطمه ( س) بود و هنگام بازگشت از مسافرت اولین كسى را كه دیدار مى‏كرد فاطمه (س) بود. لحظات پایانی عمر شریف پدرش بیش از همه بی تابی می کرد تا این که پدرش او را فراخواند و مژده ای به او داد که دخترم تو اول کسی هستی که به من ملحق می شوی اینجا بود که همه دیدند لبخندی در چهره پر از غم فاطمه (س) پدیدار گشت.

خدا می داند که بررسی ابعاد مختلف زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) به این راحتی ها نیست و ذکر این چند مورد، تنها برای بیان قطره ای از دریای بی کران فضایل اسوه عالم بشریت است. بی شک تمسک به سیره عملی این بزرگوار می تواند مشکلات جهان امروز را حل کند.

از آنچه گذشت روشن شد که الگوپذیری از اول بانوی هستی، بخشی مختص به زنان است و بخشی برای عموم انسانها است چه مرد و چه زن. در هر یک از این دو بخش نیز برخی رفتار فردی است و برخی رفتار اجتماعی است. در قسم اول به ما می آموزند که چگونه یک انسان کامل باشیم و در قسم دوم در جامعه چگونه حضور داشته باشیم و وظایف ما نسبت به جامعه چیست؟ اگر حضرت فاطمه سلام الله علیها تنها الگویی برای زنان بود دیگر چه جای این کلام حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بود که فرموده باشند: «وَ فِی ابْنَةِ رَسُولِ اللَّهِ ص لِی أُسْوَةٌ حَسَنَة» «دختر رسول خدا برای من الگویی نیکوست».

 

حضرت فاطمه زهرا (س) اسوه ای برای تمام زمانها و برای تمام بشریت است.

 

 لینک مطلب | نظرات : ()

 مطالب پیشین

آیین خرافی شب اول ماه ربیع الاول
شهادت حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) تسلیت باد
شهادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام حسن (ع) تسلیت باد
اربعین حسینی تسلیت باد
شهادت زین العابدین حضرت امام سجاد (ع) تسلیت باد
پاسخ به شبهات ماه محرم
لینکهای عاشورایی
عید سعید غدیر خم ، روز اکمال دین و اتمام نعمت مبارک باد
ولادت با سعادت حضرت امام علی النقی الهادی علیه السلام مبارک باد
عید سعید «قربان»، عید اطاعت و تسلیم مبارک باد
روز عرفه، روز نیایش
صلوات روز عرفه
تسبیحات پیامبر اکرم (ص) در روز عرفه
شهادت امام محمد باقر (ع) تسلیت باد
دانلود مجموعه کتب اصول عقائد
شهادت جواد الائمه حضرت امام محمد تقی علیه السلام تسلیت باد
25 ماه ذی القعده، روز دحوالارض
از تو می پرسند...
سالروز ولادت با سعادت حضرت امام رضا (ع) مبارک باد
پرسش و پاسخ در محضر امام رضا علیه السلام 2

 

لینکدونی

 چرا با وجود حضرت علی(ع)، فاطمه زهرا (س) پشت در رفت؟ (-)
 چرا حضرت زهرا (س) شبانه دفن شد؟ (-)
 چرا با وجود حضرت علی(ع)، فاطمه زهرا (س) پشت در رفت؟ (-)
 چرا امیرمؤمنان (علیه السلام) از همسرش دفاع نكرد؟ (-)
 چرا، بنی هاشم و انصار، از حضرت زهرا (س) دفاع نكردند؟ (-)
 آیا فاطمه (سلام الله علیها) از شیخین راضى شد؟ (-)
 آیا تا قبل از سال 71 ، تقویم‌ها در باره حضرت زهرا (س) از كلمه «وفات» استفاده می‌كرده‌اند؟ (-)
 مراد از «ام المؤمنین» در آیه « وَأَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ» چیست؟ (-)
 آیا آیه‌اى در شأن عائشه و حفصه نازل شده است؟ (-)
 چرا پیامبر اسلام (ص) با عایشه و حفصه ازدواج كردند ؟ (-)
 آیا عزاداری برای امام حسین (ع) بدعت است؟! (-)
 آیا جریان پایین كشیدن ابوبكر و عمر از منبر ، توسط امام حسن و امام حسین (ع) صحت دارد؟ (-)
 چرا امام حسین (علیه السلام) با این كه می دانست شهید می شود ، اقدام به قیام كرد ؟ (-)
 فلسفه عزاداری برای امام حسین علیه السلام چیست ؟ (-)
 چرا امام حسین علیه السلام در روز عاشورا دعا نفرمودند تا باران ببارد ؟ (-)
 آرشیو لینكدونی

 

صفحات وبلاگ

 منوی اصلی

صفحه اصلی
پست الكترونیك
تماس با من

 
 

زبانهای دیگر

 

Translate to English ترجمة للغة العربیة P벫thimi n렧juh뮠shqipe Превод на български език Andorra la traducció de la llengua 翻译汉语 Český jazyk překladu Oversæt til dansk Vertaal naar Nederlands Tõlge eesti keeles Filipino na wika upang isalin Suomen kielen käännös Deutsch Übersetzung Μεταφράστε στην Ελληνική Γλώσσα अनुवाद करने के लिए: हिन्दी भाषा Translate a magyar nyelv Translate ke Bahasa Indonesia Traduci in lingua italiana 翻訳する日本語 번역기로 한국어 교재 	Latviešu valodas tulkojumi Lietuvių kalbos vertimo Lingwa Maltija traduzzjoni Języka polskiego tłumaczenia Traduzir para o Portugu고Língua Traducere limba rom⮦#259; Русский перевод Транслате то Сербиан Preklad do slovensk騯 jazyka Prevedi jezik v Sloveniji Traducir al idioma español Översätt till svenska språket แปลภาษาโรมาเนีย Самоанскій мову перекладу Dịch sang ng?gữ Tiếng Việt

 

 

دسته بندی موضوعات

نماز (17)
قرآن (39)
روزه (12)
حدیث (57)
حجاب (2)
محرم (33)
مناظره (39)
مهدویت (17)
پند و اندرز (10)
حکایات پند آموز (25)
پرسش و پاسخ (31)
مناسبتها / عکس (76)
رمضان و شب قدر (17)
علمای بزرگ اسلام (5)
غدیر و مسأله امامت (31)
آداب زندگی اسلامی (16)
پاسخ به برخی شبهات (34)
اخلاق اسلامی (رذایل) (7)
ادعیه / اعمال ویژه مناسبتها (17)
دانلود کتاب و نرم افزار اسلامی (6)
اسلام، علم روز، سخنان دانشمندان (9)
عصمت1 "درباره چهارده معصوم (ع) " (35)
عصمت2 " احادیث چهاده معصوم (ع) " (26)

 
 

سخن منتخب

 

چارلز دیکنز :

 

اگر منظور امام حسین (ع) جنگ در راه خواسته های دنیایی خود بود، من نفهمیدم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟! پس عقل چنین حکم می کند که او فقط به خاطر اسلام فداکاری خویش را انجام داد.

 

 

 

جستجو گر


 


جستجو در Google

 
 

نظرسنجی

شما بیشتر به دنبال چه مباحثی هستید؟


 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 
 

لینک دوستان


مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر عج
پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت
وهابیت و اسلام
سایت خبری تحلیلی شیعه نیوز
سایت تخصصی نهج البلاغه
سایت مؤسسه بحار
پایگاه اینترنتی احادیث
ساقی
پایگاه تخصصی شیعه شناسی فائزون
مؤسسه قرآن و عترت منهاج
قرآن و عترت
سرزمین عاشقان
شب شکن
دعوت مدارس اهل سنت به مناظره
کلید بهشت
گوهر
ارتباط معنوی با امام زمان (عج)
پاسخگویی به شبهات دینی روز
دفاع از حریم تشیع
اثبات ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام
شیعه اثنی عشر حق روشن است
الفبای شیعه
ساقی کوثر
امام رئوف
ستاد احیای امر به معروف و نهی از منكر شهرستان میبد
او خواهد آمد
آخرین پناه
حدیث 110
دو تایی

 

 

تبلیغات

 

 

 

تبلیغات

 

بانک سخنرانی

شهید

شیخ احمد کافی (ره)

www.bskafi.com

 
 

آمار وبلاگ


بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
ایجاد صفحه :
-


 
  

لینک باکس مذهبی

 

 

خبرنامه

برای اطلاع از بروز شدن این وبلاگ ایمیل خود را در خبرنامه  ثبت كنید :

 

 

کپی برداری بلامانع است